Ashwaganda, czyli jedno z najpotężniejszych ziół w medycynie ajurwedyjskiej.
Jest najbardziej znany ze swoich właściwości regenerujących i odmładzających. W Sanskrycie ashwaganda oznacza „zapach konia”, wskazując, że zioło ma potencjał, aby nadać wigor i siłę ogiera. Korzeń ashwagandy ma również zapach przypominający koński pot.
W Ajurwedzie są szczególne zioła o właściwościach adaptogennych – jednym z nich jest właśnie ashwaganda. Adaptogeny to substancje (kombinacja aminokwasów, witamin i ziół), które modulują Twoją reakcję na stres lub reakcję na zmieniające się środowisko. Adaptogeny pomagają organizmowi radzić sobie z zewnętrznymi stresami, takimi jak toksyny w środowisku i wewnętrznymi stresami, takimi jak lęk i bezsenność, lub wszelkimi zaburzeniami związanymi ze stresem.
Tradycyjnie organiczna ashwaganda była przepisywana jako środek wzmacniający nerwy i jako adaptogen – środek, który pomaga organizmowi przystosować się do różnych stresorów emocjonalnych i fizycznych.
Jest klasycznie używany w Indiach od prawie 5000 lat przy dolegliwościach takich jak:
- reumatyzm
- zaparcie
- bezsenność
- warunki nerwowe
- chroniczny stres
- wole
- zapalenie stawu
- pasożyty
- równowaga hormonalna
Wysokiej jakości Ashwaghandę możesz kupić tu: https://innerharmony.pl/produkt/organiczna-ashwagandha-101-w-kroplach-115ml-vimergy/
Pastę sporządzoną ze sproszkowanego korzenia ashwagandy można nakładać miejscowo aby leczyć czyraki, wrzody i inne podrażnienia i infekcje skóry.
Ashwagandha jest często określana jako „indyjski żeń-szeń” ze względu na swoje właściwości odmładzające, chociaż botanicznie żeń-szeń i ashwaganda nie są ze sobą spokrewnione.
Należąca do tej samej rodziny psiankowatych co pomidor, ekologiczna ashwaganda to pulchny krzew o owalnych liściach i żółtych kwiatach. Daje czerwone owoce wielkości rodzynek.
To adaptogenne zioło pochodzi z suchych regionów Indii, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, a dziś jest również uprawiane w łagodniejszych klimatach, w tym w Stanach Zjednoczonych.
Dlaczego warto korzystać z Ashwagandy?
- naprężenie
- zmęczenie
- trudności z koncentracją
- kiepska pamięć
- problemy ze snem
- niskie libido
- częsta choroba lub choroba
- lęk
- niska wytrzymałość (psychiczna lub fizyczna)
- ból stawu
- stan neurologiczny
Stosowanie ashwagandy może działać jako lek ziołowy, który pomaga złagodzić te objawy i wspierać wzrost poziomu energii i odmładzające poczucie dobrego samopoczucia.
Ashwaganda- korzyści i efekty lecznicze
Ashwaganda zawiera wiele przydatnych substancji chemicznych, w tym witanolidy (laktony steroidowe), alkaloidy, cholinę, kwasy tłuszczowe, aminokwasy i różne cukry.
Podczas gdy liście i owoce mają cenne właściwości terapeutyczne, organiczny korzeń z rośliny ashwaganda jest częścią najczęściej stosowaną w leczeniu w zachodnim ziołolecznictwie, ponieważ działanie ashwagandy jest wielorakie.
Naukowcy medyczni od lat badają ashwagandę z dużym zainteresowaniem i ukończyli ponad 200 badań nad leczniczymi korzyściami tego środka botanicznego.
Kilka kluczowych przykładów, że Ashwagandha przynosi korzyści zdrowotne:
- chroni układ odpornościowy
- pomaga zwalczać skutki stresu
- poprawia uczenie się, pamięć i czas reakcji
- zmniejsza niepokój i depresję bez powodowania senności
- pomaga zmniejszyć potencjał choroby neurodegeneracyjnej i poprawić funkcje poznawcze
- stabilizuje poziom cukru we krwi
- pomaga obniżyć poziom cholesterolu
- oferuje korzyści przeciwzapalne i przeciwbólowe
- posiada właściwości przeciwmalaryczne
- zwiększa potencję seksualną zarówno u mężczyzn, jak i kobiet
- może być skutecznym środkiem przeciwnowotworowym
- promuje nowy wzrost nerwów
Dodanie Ashwagandy do codziennej diety
Według Ajurwedy nasze ciała utkane są z pożywienia. Składniki odżywcze, które spożywamy, są metabolizowane w energię i informacje, które tworzą nasze komórki, tkanki i narządy. Każdego dnia nasze ciała potrzebują niezbędnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych, aby utrzymać równowagę naszego organizmu.
Ashwaganda jest klasycznie przyjmowana jako drobny proszek zmieszany z miodem lub masłem ghee. W krajach zachodnich jest zwykle spożywany w postaci kapsułek. Typowa zalecana dawka to 500 do 1000 mg.
Dla osób cierpiących na bezsenność i stany lękowe korzystne jest wypicie przed snem filiżanki gorącego mleka zawierającego łyżeczkę ashwagandy w proszku lub kapsułkę ashwagandy.
Uwaga medyczna: Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed użyciem, jeśli masz jakiekolwiek schorzenia. Ashwagandha nie jest zalecana dla kobiet w ciąży
Źródło: Dr. Chopra