Melisa, sposób na relaks i wyciszenie

A
A
Lemon Balm Melisa Vmergy w kroplach

Melisa lekarska to jedno z najbardziej znanych ziół. Jest to roślina wieloletnia, rosnąca na wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Pochodzi ona z krajów śródziemnomorskich, gdzie właściwości melisy wykorzystywano w kuchni i medycynie ludowej. Charakteryzuje się silnym, przyjemnym zapachem cytrynowym pochodzącym z olejku eterycznego wydzielanego przez liście z gruczołów zawierających do 0,4 proc. substancji zapachowych. W Polsce uprawiana jest przez pszczelarzy i na plantacjach ziołowych. Surowcem leczniczym są górne części łodygi z kwiatami oraz liście.

Melisa lekarska ma bardzo różnorodne prozdrowotne właściwości. Ziele to bowiem nie tylko dobrze smakuje, ale też może leczyć różne schorzenia. Właściwości melisy lekarskiej znano i ceniono już w I wieku n.e.

Melisa lekarska – właściwości lecznicze

Bezalkoholowy eksrakt  z melisy Vimergy
Bezalkoholowy ekstrakt  z melisy

Melisa działa uspokajająco dzięki bioaktywnym fitoskładnikom. Wyciszają one receptory nerwowe obecne w układzie pokarmowym tak, że nerwy stają się mniej wrażliwe, a co za tym idzie stan zapalny się obniża. Takie działanie sprawia, że melisa jest idealna w sytuacjach stresowych. W skład melisy wchodzą śladowe ilości minerałów: bor, mangan, miedź, chrom, molibden, selen i żelazo, a także wysoka zawartość krzemu. Melisa posiada właściwości przeciwpasożytnicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Szczególnie ważna jest w zwalczaniu wirusa Epsteina-Barr i innych wirusów z grupy herpes. Wpływa łagodząco na śródmiąższowe zapalenia pęcherza moczowego i infekcje dróg moczowych. Warto ją stosować przy anginie, która jest wywołana paciorkowcami.  Poza tym melisa oczyszcza wątrobę, nerki i śledzionę. Warto stosować ją przy depresji, niepokoju, przemęczeniu nadnerczy, chorobach tarczycy, boreliozie, nadciśnieniu, zespole policystycznych jajników, trądziku różowatym, migrenie, ADHD, paciorkowym zapaleniu gardła, guzkach na węzłach chłonnych i kościach.

Melisa wykazuje słabe działanie nasenne, moczopędne i przeciwzapalne. Działa uspokajająco w niektórych postaciach astmy, w neurastemii, nerwicach serca, poprawia apetyt i trawienie. Jest wskazana w chorobach żołądka. Działa wzmacniającą na mózg, serce, macicę, układ trawienny oraz przeciwskurczowo i rozkurczowo na mięsnie gładkie jelit, zmniejsza napięcie jelita grubego. Łagodzi bóle menstruacyjne, przeciwdziała niedokrwistości

 

Niektóre osoby mogą wykazać uczulenie na olejek melisowy, co objawi się rumieniem, świądem i pokrzywką.

 

 

Możesz Cię zainteresować

Inner Harmony
Main Menu x
Wybierz walutę
X